O sierocie spod 11…

Chciałbym Wam zaprezentować polską powieść, która często uznawana jest jako największe epickie dzieło lat osiemdziesiątych kraju nad Wisłą. Słusznie?
Poczytajcie :)

Powieść Pawła Huellego „Weiser Dawidek” opowiada o losach narratora, który – poruszając się na trzech płaszczyznach czasowych – przedstawia czytelnikowi swoją historię, w której rdzeniem jest rudowłosy Dawid Weiser. Już na pierwszych stronach poznajemy koniec tej historii, który tak naprawdę był początkiem do dwóch innych płaszczyzn „Weisera Dawidka”. Koniec przenika się z początkiem, prawda z kłamstwem a to, co widać z tym, co dostępne, choć z innego świata…

352x500 (1)

Fabuła powieści jest dosyć nudna i monotonna. Biorąc książkę do ręki na pewno nie otrzymamy porywających zwrotów akcji czy zapierających dech w piersiach przygód. Nie mówię oczywiście, że przygody bohaterów dzieła Pawła Huellego nie są fascynujące – są, ale to nie gwałtowność fabuły ma być rdzeniem historii…

352x500

Rdzeniem historii ma być tajemnicza postać Dawida Weisera. Chłopca, który jest tak enigmatyczny, że szrama wyryta przez niego w świadomości głównego bohatera prawdopodobnie pozostanie w nim do końca życia. Dziecka, które mądrąścią porażało, umiejętnościami fascynowało, a upodobaniami – mogło zabić.

243437-352x500

Książka to powieść inicjacyjna – gatunek, w którym autor przedstawia proces dojrzewania młodych ludzi. Główny bohater książki Huellego wprowadza swoich towarzyszy w świat dorosłości. Uczą się, co to znaczy „nie być dzieckiem”.

EN_00907714_2390

Po przeczytaniu „Weisera Dawidka” mam mieszane odczucia… Z jednej strony, nawiązania do Biblii i innych dzieł czynią tę pozycję wyjątkową; z drugiej strony jednak, jej fabuła (czyli to, co powinno być najmocniejszą stroną książki) jest po prostu nudna… Mimo to, polecam Wam tę powieść – myślę, że jej lektura będzie dla Was miłą przygodą :)

Mam nadzieję, że recenzja Wam się spodobała – komentujcie, udostępniajcie i lajkujcie stronę bloga na fb!

Pozdrawiam
Paweł :)

źródła grafik:

http://culture.pl/pl/tworca/pawel-huelle


http://stopklatka.pl/multimedia/81781,movie,249190,weiser#galeria

Portal LubimyCzytać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *